niedziela, 1 września 2013

Multiwitaminy- Brać? Jeśli tak, to które?Multiwitaminy- Brać? Jeśli tak, to które?

       Zacznijmy od tego, że najważniejsza jest dobrze zbilansowana dieta, a suplementy są jedynie jej uzupełnieniem. Takimi słowami zaczynają się wszystkie ulotki dotyczące suplementów diety. Żadne tabletki nie zastąpią nam owoców, warzyw i innych składników naszych posiłków. Jednak pracując, trenując, czy też ucząc się potrzebujemy jak najpełniejszego zestawu witamin i minerałów. Czasami z lenistwa, może z braku obszernej wiedzy, lub powodowane brakiem czasu stosujemy dietę ubogą w wartościowe składniki. Tu z pomocą spieszą preparaty multiwitaminowe, które spróbowałem dla was zestawić i stworzyć ranking. Wziąłem pod uwagę te najpopularniejsze, dostępne w większości aptek.

Miejsce 6. Zdrovit Complex
Zdrovit Complex Witaminy i Minerały, tabletki powlekane, 56 sztuk
Zalety: przystępna cena, dużo kapsułek w opakowaniu, zawartość luteiny
Wady: zawartość witamin  oscyluje wokół 75% dziennego zapotrzebowania, nienajlepsza wchłanialność  

Miejsce 5. Centrum A-Z
 
Centrum kompletne od A do Z, tabletki, 30 sztuk
Zalety: zawartość witamin oscyluje wokół 100% dziennego zapotrzebowania, dobra wchłanialność, luteina
Wady: cena w stosunku do ilości kapsułek mogłaby być nieco niższa  

Miejsce 4. Bodymax Sport


        BODYMAX SPORT 120 tabletek
Zalety: zawartość witamin oscyluje wokół 100% dziennego zapotrzebowania, wyciąg z białej herbaty i żeńszenia, ekonomiczne opakowanie, dobra wchłanialność
Wady: brak małych opakowań,

Miejsce 3. Vigor Plus 
Vigor Plus dla aktywnych, tabletki powlekane, 60 szt
Zalety:zawartość witamin oscyluje wokół 100% dziennego zapotrzebowania, ekstrakt z guarany i żeńszenia, dobra wchłanialność
Wady: cena mogła by być nieco niższa

Miejsce 2. Olimp Vita-min plus

Zalety: zawartość witamin oscyluje wokół 100% dziennego zapotrzebowania, luteina i ekstrakt z zielonej herbaty, bardzo dobra i stopniowa wchłanialność. przystępna cena
Wady: brak znaczących

Miejsce 1. Doppelherz aktiv A-Z retard

Zalety: większość witamin i minerałów wynosi 200%-300% dziennego zapotrzebowania, system stopniowego wchłaniania retard, luteina, przystępna cena w stosunku do jakości, 
Wady: brak znaczących

        Przy wyborze decydowały przede wszystkim wchłanialność i zapewnienie optymalnej ilości składników. W zestawieniu nie pojawiły się żadne multiwitaminy w formie musującej. Powodem jest ich zbyt szybka wchłanialność. Organizm nie jest w stanie przyswoić takiej ilości minerałów w krótkim czasie, więc je po po prostu wydala. W aptekach jest również dużo tańszych suplementów, lecz charakteryzują się niską wchłanialnością tj. forma ich wyprodukowania nie dostarcza wszystkich witamin mimo, że kapsułka zawiera odpowiednią ich dawkę. Stosowanie preparatów witaminowych powinno się przerywać po około 3 miesiącach. 
       Wśród wielu naukowców krąży opinia, że multiwitaminy nie gwarantują poprawy funkcjonowania naszego organizmu i zapobiegania chorobom. Ciągle są prowadzone nowe prace badawcze na ten temat. Dlatego też uważa się, że można stosować suplementy diety, choć nie ma gwarancji na ich działanie. W tej kwestii zdania są nadal podzielone. Moim zdaniem korzystajmy z suplementacji w rozsądnych ilościach i przy dobrze dobranej diecie!               

6 komentarzy:

 1. bodymax służy mi najlepiej dzięki zawartości żeńszenia-po miesiącu brania czuję poprawę ogólnie pojętej "witalności" (wiem, że brzmi to jak reklamowy szit;) ).
  oprócz procentów zapotrzebowania trzeba też brać pod uwagę związki w jakiś występuje dana witamina/mikroelement (np. tlenek magnezu ma wchłanialność na poziomie kilku procent, więc co z tego że w tabletce upchną 200% zapotrzebowania?).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wiem, że na pierwszy rzut oka poszedłem na łatwiznę- więcej procent= równa się wyższe miejsce, ale doppelherz też się odznacza niezłym zastosowaniem związków, a przedłużony czas dostarczania witamin mnie przekonywał. Poza tym Luteina jest dla mnie ważna, gdyż jestem okularnikiem, a tam jej dużo. Dzięki za pierwszy komentarz na moim blogu, bo cenię sobie rzeczową dyskusję.

   Usuń
 2. U mnie na pierwszym miejscu są witaminy z Olimpu, bardzo dobre i nie drogie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Całkowicie się zgadzam ! AZ Retard jest najlepszy ! Po około miesiącu przestałam mieć problemy z wypadającymi włosami, świetnie się przyswaja (inne powodowały nadkwasotę !) wystarczy jeden miesiąc żeby poczuć różnicę. Dodatkowo poleciłam dziewczynom z pracy i efekt podobny więc dla mnie NAJLEPSZY ! Polecam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Polecam Doppelherz od A_Z moje paznokcie stały się mocniejsze i już się nie rozdwajają.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja biorę polecone mi przez brata witaminy na wzmocnienie od jakichś 4 miesięcy. Tej zimy nie chorowałem, czuje się lepiej, mam więcej energii. Myślę, że dobrze dobrane witaminy mogą zrobić naprawdę wiele.

  OdpowiedzUsuń