środa, 3 grudnia 2014

Wiek metaboliczny- Czy warto go znać?

 Wiek metaboliczny jest liczbową oceną naszej kondycji i stanu organizmu. Określa też jakość naszego metabolizmu. Wszystko służy ocenie, czy dbamy o nasze ciało, czy też nie. Pomiaru dokonuje analizator składu ciała, najczęściej pod postacią zaawansowanej technicznie wagi. Urządzenie wysyła niski sygnał elektryczny, który przenika nasze ciało, by pozyskać interesujące nas dane. Jakie dane możemy uzyskać:
- waga ciała (jak to na wadze)
- udział tkanki tłuszczowej
- dzienne zapotrzebowanie na kalorie
- zawartość masy kostnej 
- zawartość wody 
- i upragniona masa mięśniowa
- uzyskujemy również obliczony wskaźnik BMI (Stosunek masy ciała do wzrostu), oraz wspomniany wiek metaboliczny

   Podane wyniki są efektem matematycznych obliczeń, a wiec ich wyniki nie wszyscy uważają za obiektywny wskaźnik naszej nadwagi, lub niedowagi. Wiek metaboliczny jest sposobem na określenie formy naszego ciała. Gdy jego wynik jest wyższy od naszego wieku rzeczywistego, jest to sygnał, że dieta i trochę ruchu naszemu ciału by się przydały. Warto również dokonywać tego typu analiz cyklicznie. Osoby trenujące mogą kontrolować postępy (lub ich brak). Czy nasza masa mięśniowa wzrasta, kosztem tłuszczyku. Czy dobrze nawadniamy nasz organizm.  W zależności od wyników, możemy dostosowywać naszą dietę i plan treningowy.
  Ja miałem przyjemność dokonania jednorazowej analizy składu ciała, ponieważ była gratis do karnetu na siłownie. Na studiach sporo czasu poświęcaliśmy na analizy takich wyników, lecz nigdy wcześniej nie testowałem tego na sobie. Większość znajomych mi mówi, że wyglądam na nieco młodszego niż jestem, co napawa mnie raczej radością, lecz nie wiedziałem czy analizator będzie miał takie samo zdanie. Wyniki okazały się prze śmieszne i zaskakujące. Mam 27 lat (i jestem stary), a wiek metaboliczny wyniósł 14 lat. Jak to możliwe pomyślałem. Otóż tkanka tłuszczowa wyniosła 9,5%, a tkanka mięśniowa była również na wysokim poziomie w stosunku do masy całkowitej. Kurde, ale 14 lat to nieco dziwne. Tak to jest, gdy o twojej formie stanowi wzór matematyczny.
  Podsumowując. Warto znać te liczby, by mieć ogólny obraz stanu naszego ciała, lecz nie jest on obiektywnym na 100% wskaźnikiem. Życie to nie tylko liczby, lecz przede wszystkim czyny i osobowości i to one są najważniejsze. Warto jednak sobie pomagać, gdy technologia daje takie możliwości.     

2 komentarze:

  1. Ciekawe, myślałam, że ten wiek metaboliczny to wcale nie odzwierciedla naszej faktycznej liczby lat tylko pro prostu stan organizmu. Myślę, że właśnie do tego powinny odnosić się fitnesski, które publicznie nawołuję "ćwicz ze mną i odejmij sobie 10 lat".

    OdpowiedzUsuń
  2. Dokładnie, warto sobie odejmować lat, bo w młodym ciele młody duch. Choć obawiam się, że nadchodzące święta to może być- 2 lata do przodu! Te ciasta są takie dobre i tak kuszą.

    OdpowiedzUsuń