czwartek, 29 sierpnia 2013

KSW, czyli dobre polskie MMA



KSW, czyli dobre polskie MMA

       Jeden miesiąc pozostał do 24 już gali KSW, na której jak zwykle zobaczymy to co najlepsze w polskim MMA. KSW, czyli Konfrontacja Sztuk Walki i MMA z ang. Mixed Martial Arts, czyli mieszane sztuki walki. Te skróty mieszają w głowach początkującym fanom MMA, a w tej dyscyplinie wiele organizacji posługuje się dużymi literami. Oglądając jedną z ostatnich zauważyć można wielki show, świetnych zawodników, celebrytów na widowni za czym oczywiście stoją wielkie pieniądze. Obraz ten to zasługa dwóch panów: Macieja Kawulskiego i Martina Lewandowskiego. Ich zapał i wiara w sukces sprawiły, że mała gala zorganizowana w hotelu była początkiem czegoś wielkiego. KSW I stało się zaczątkiem i na przełomie kolejnych gal wprowadziło na salony dyscyplinę sportu jaką są mieszane sztuki walki. Cała organizacja urosła do największej i prawdopodobnie najlepszej w Europie.
      

      Zawodnicy KSW walczą w ringu, choć na pewno spotkaliście się z walkami toczonymi w klatkach zw. oktagonem. Powodem tego jest wzorowanie się polskich twórców gali na japońskim odpowiedniku Pride. Moim zdaniem ring jest gorszym rozwiązaniem z racji tego, że zawodnicy często zaplątują się w linach, przez co sędzia często przerywa walkę. Z drugiej strony cenię KSW za hołd jakim, poprzez użycie ringu, oddają nieisitniejącej już org. Pride.
     
     Obecnie polskie gale przyciągają rzesze fanów pochłoniętych tym sportem i wielu zawodników z całego świata przyciągniętych dużymi zarobkami. Miliony widzów i duże pieniądze sprawiają, że sportowym imprezom towarzyszy wiele kontrowersji. Jedną z nich jest sukcesywne wprowadzanie systemu PPV (z ang. Pay Per View) tj. opłata za oglądanie. Polscy fani tego sportu, są w większości zwolennikami tradycyjnego odbioru w telewizji. Kolejnym aspektem dzielącym fanów jest organizowanie tzw. freak fight. Uczestnicy tychże walk nie są zawodowymi zawodnikami sztuk walk, a np. pojawił się strongman, striptizer i pseudo bokser. Tego typu walki nie podobają się fanom, którzy oczekują widowiska z udziałem profesjonalistów serwującym prawdziwy spektakl. Czego nie zapewniają walki powodujące śmiech i politowanie.
      
     Wracając do superlatyw zawodnicy KSW tacy, jak Khalidov, Materla, Błachowicz są sportowcami na międzynarodowym poziomie kuszonymi przez wiele światowych organizacji, a same KSW stać na wiele zagranicznych gwiazd. Wszystko to sprawia, że Polska doczekała się powodów do dumy, zarówno z powodu świetnej imprezy jak i wielkich sportowców. Czekam na kolejną galę i mam nadzieję na jeszcze lepsze widowisko . Odnosząc się do samego MMA, to darzę go uwielbieniem za wolność jaką dają walka zarówno w stójce, jak i w parterze przy użyciu wszystkich czterech kończyn. Jest to gwarantem walk emocjonujących, zaskakujących i pokazujących najlepszych fighterów wszystkich stylów walki. Na łamach jednego z kolejnych postów postaram się przybliżyć amerykańska organizację UFC- tworzącą zdecydowanie najlepsze gale na świecie!                   
    

1 komentarz:

  1. Obecnie panuje moda na freak fighty i różnego rodzaju federacje, które powstały przez osoby, które niekoniecznie są sportowcami. W takich walach biorą udział znani i lubiani, czyli najczęściej youtuberze i influencerzy. Jedną z osób, która brała udział we freak fight jest Kuba Nowaczkiewicz, o którym przeczytacie na stronie https://lalapalmala.pl/kuba-nowaczkiewicz-kim-jest-wiek-kariera-i-krotki-zyciorys/ .

    OdpowiedzUsuń