Powszechnie wiadomo, że do osiągnięcia coraz lepszych efektów treningowych znaleźć można masę wspomagaczy. Ukierunkowana dieta, odpowiednia suplementacja, zmiany w planie treningowym i wiele innych. Zastanawialiście się czy można pomóc sobie w tej kwestii poprzez nasz nos i jego zmysł powonienia? Otóż, odpowiedź jest twierdząca. Świat zapachów stoi otworem dla osób oddających się ćwiczeniom poprzez swoje wszechstronne działanie. Aromaterapia, bo o niej mowa, zatacza coraz szersze kręgi działania w naszym życiu codziennym. Dlaczego więc, nie wykorzystać jej do treningów.
Poprzez odpowiednie użycie olejków eterycznych możemy zrobić ogromną przysługę i przyjemność naszemu ciału. Dodajmy też, że owe olejki muszą być wysokiej jakości bez wsparcia składu syntetycznymi dodatkami. Mówiąc wprost należy ich szukać na tych droższych półkach w sklepach. Formy i dawki ich stosowania są następujące:
-5-10 kropli w kominkach aromaterapeutycznych (do wody wlewamy olejek, a poprzez podgrzanie świeczką następuje rozprowadzenie się zapachu w pomieszczeniu tzw. inhalacja)
-10-15 kropli podczas kąpieli w wannie (zanurzamy się w ciepłej i aromatycznej wodzie)
-15-30 kropli do 50 ml oleju roślinnego do masażu
Pamiętajcie, że olejków nie stosujemy doustnie i nie używamy ich w nierozcieńczonej wersji na skórę. Pierwsze ich użycie potraktujcie jako test alergiczny, gdyż wiele zapachów należy do grupiy alergenów. Efektów uczuleniowych byśmy nie chcieli, więc po pierwszych dziwnych symptomach zrezygnujcie z danego olejku. Odradza się też ich stosowanie dla kobiet w ciąży
Działanie olejków jest wszechstronne. Dzielimy je na stymulujące, odświeżające, relaksujące, pobudzające seksualnie i lecznicze. Oczywistym jest, że osoby trenujące najbardziej zainteresuję te stymulujące przed ćwiczeniami i te relaksujące. Na zakwasy i kontuzje przydadzą się te uśmierzające ból. Oto lista kilku olejków, które pomogą nam w niektórych kwestiach:
Olejek bazyliowy- pobudza, rozgrzewa, uśmierza ból mięśniowy
Olejek cynamonowy- rozgrzewa i relaksuje, dobry po bieganiu w zimnych warunkach pogodowych
Olejek drzewa różanego- antydepresant, żeby być stale otwartym na nowe wyzwania
Olejek eukaliptusowy- niweluje zmęczenie
Olejek jałowcowy- stymuluje, niweluje zmęczenie, przyspiesza trawienie i osłabia efekt kaca
Olejek majerankowy- uśmierza ból mięśni, pomaga w zdrowym i regenerującym śnie
Olejek mięty pieprzowej-pobudza i pomaga w koncentracji
Olejek paczulowy- wspomaga odchudzanie, zmniejsza apetyt, pobudza
Olejek szałwiowy- przeciwbólowy, pobudzający, może wywoływać euforię
Olejek waniliowy- relaksuje
Polecam przeprowadzenie sesji inhalacyjnej przed treningiem, żeby się dodatkowo pobudzić. Po treningu gorąca i regenerująca kąpiel na pewno przyniesie niesamowite rezultaty. Delikatny masaż relaksującą i przeciwbólową kompozycją też może okazać się strzałem w dziesiątkę. Choć działanie aromaterapii jest potwierdzone badaniami, wciąż wielu naukowców podchodzi do niej sceptycznie. Warto zwrócić uwagę, że poza faktycznym działaniem zapachów duże znaczenie ma nasza wiara w ich skuteczność. Warto zatem spróbować i samemu ocenić. Poza bezpośrednim działaniem świat zapachów jest na tyle ciekawy, że sama jego eksploracja przynosi satysfakcję.
Uwielbiam zapachy, szczególnie cytrusowe mnie pobudzają :)
OdpowiedzUsuńJestem ciekawa tych zapachów :)
OdpowiedzUsuń